1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Marek Kroczek AkcjaKatolicka ProMemoria

 28 lutego 2012    23:01

flagaPo raz drugi 1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który jest świętem państwowym, uchwalonym przez Sejm 4 lutego 2011 roku. Uczcijmy pamięć żołnierzy walczących o niepodległą Polskę poprzez wywieszenie w oknach naszych domów flag państwowych.

Gorącym orędownikiem Dnia Pamięci był prezydent Lech Kaczyński, który w lutym 2010 roku skierował projekt ustawy do Sejmu. O święcie tym mówił:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.


W Warszawie obchody organizowane są bez oglądania się na władze państwowe. -Uważamy, że jest to powinność obywatelska, wynikająca z wewnętrznej potrzeby Polaków - mówi prof. Jan Żaryn, członek społecznego komitetu obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Także dlatego, że w czasach PRL publiczne mówienie o powojennej, antykomunistycznej konspiracji było zakazane. Jej żołnierze byli wyklęci. Tymczasem nie była to gromadka straceńców. W Latach 1944-56 przez różnego rodzaju formacje podziemia niepodległościowego - głównie zbrojnego - przeszło prawie 200 tys. Polaków. Ok. 20 tys. „Żołnierzy Wyklętych” zginęło po wojnie z bronią w ręku, kolejnych tysiące trafiło do więzień komunistycznych, gdzie czekała ich śmierć, a w najlepszym razie zrujnowane zdrowie i plany życiowe.
(Fragment artykułu „Wyklęci wracają” z dodatku warszawskiego „Tygodnika Niedziela” - „Niedziela w Warszawie” nr 9(341) 26 II 2012)
Wielu żołnierzy walczących o niepodległość Polski zostało zesłanych do łagrów ZSRR, do domu wrócili nieliczni.

Ostatni niezłomny żołnierz II Rzeczypospolitej, uczestnik wojny obronnej Polski 1939 roku partyzant podziemia poakowskiego, związany ze strukturami ZWZ-AK - sierżant Wojska Polskiego Józef Franczak pseudonim „Lalek” zginął 17 października 1963 roku, zadenuncjowany przez tajnego współpracownika SB.

Więcej o genezie Narodowego Dnia „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” można przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej

Za niezłomnych żołnierzy, walczących o niepodległą Polskę będziemy się modlić 10 marca, o godzinie 18.00, w Kaplicy p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, przy ul. Ząbkowskiej, w czasie Mszy Świętej sprawowanej w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem /w katastrofie zginął inicjator ustanowienia dnia 1 marca dniem „Żołnierzy Wyklętych” Janusz Kurtyka -prezes IPN/.
Msze Św. odprawiane są z inicjatywy mareckiej Akcji Katolickiej co miesiąc.
Z terminarzem na rok 2012 możecie Państwo zapoznać się tutaj.
Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Marek Kroczek, Prezes POAK Marki

Galeria

fot. 1
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry