Rocznica uchwalenia Konstytucji

Piotr Matusiak UMMarki

 7 maja 2013    13:40

W piątek 3 maja z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji, w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP parafii pw. Św. Izydora w Markach odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez proboszcza ks. Zygmunta Wirkowskiego. Po mszy odbyła się monodra w wykonaniu Jana Szczygła, w której aktor zaadaptował i zaprezentował publiczności wybrane teksty ks. Piotra Skargi z "Kazań Sejmowych". Wygłosił "Kazanie" mówiące o patriotyzmie, potrzebie jednoczenia się we wspólnych działaniach na rzecz ojczyzny oraz o konieczności przedkładania interesów państwowych nad interesy prywatne osób rządzących. Wzywał do publicznej mądrości, oświeconej mądrością Bożą, wyrażającej się troską o bliźniego i narodowe dobro. Jak widać mimo upływu wielu dekad, przesłania są jak najbardziej współczesne. Całość została uświetniona muzyką instrumentalną z wykorzystaniem organów, skrzypiec i klarnetu, w wykonaniu Trio w składzie: Ewa Wacławczyk, Maria Owczarek, Kamil Staszowski.

"Zgoda i jedność do mądrości droga"

"Przetoż odnówcie między sobą święty pokój, zgodę i jedność. Wyrzućcie kacerstwa, które są wszytkiej niezgody matką. Swary mądrego nie czynią. Odpuszczaj jeden drugiemu, a daruj krzywdy swoje ojczyźnie, aby dla niezgody waszej nie ginęła, a w miłości i szczerości braterskiej radzić o niej mogliście. "Jeśli gorzkie zazdrości i swary są w sercach waszych - mówi tenże Apostoł - nie chlubcie się i przeciw prawdzie mataczmi nie bądźcie. Bo ta mądrość nie jest z nieba, ale jest ziemska, bydlęca, diabelska". O Boże, dajże wam spoiną i uprzejmą miłość na tych zjazdach, a wszech niezgod oddalenie!"

"Kazania Sejmowe" fragment pochodzący z www.literat.ug.edu.pl

Piotr Skarga (ur. 2 lutego 1536 w Grójcu, zm. 27 września 1612 w Krakowie) ? polski jezuita, teolog, pisarz i kaznodzieja, czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, kaznodzieja nadworny Zygmunta III Wazy, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego. W latach 1552-1555 studiował na Akademii Krakowskiej, uzyskując stopień bakałarza na Wydziale Filozoficznym. W roku 1564 we Lwowie przyjął święcenie kapłańskie i jako kanonik zaczął działalność kaznodziejską m.in. przy katedrze lwowskiej. Po kilku latach udał się do Włoch, gdzie w Rzymie w roku 1569 wstąpił do zakonu jezuitów. Powróciwszy po dwóch latach do kraju zajął się zakładaniem w Polsce kolegiów jezuickich (był m.in. przewidziany na pierwszego rektora Kolegium w Poznaniu, którym ostatecznie został Jakub Wujek), a także działalnością filantropijną (założył w Krakowie Bank Pobożny dla ochrony ludzi przed lichwą i Arcybractwo Miłosierdzia). W Krakowie założył lombard dla ubogich, pierwowzór instytucji charytatywnej, tzw. Komorę Potrzebnych (tj. ?potrzebujących?). Był wybitnym duszpasterzem Litwy i Białorusi. Zapisał się jako założyciel wielu kolegiów jezuickich, np. w Połocku, Rydze, Dorpacie. Był pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej (1579-1584). Od 1588 roku przez 24 lata pełnił funkcję nadwornego kaznodziei Zygmunta III Wazy, który cenił go za wyjątkową osobowość i talenty krasomówcze. Stał się zwolennikiem ograniczenia władzy Sejmu i zwiększenia władzy królewskiej. Piętnował wady polskiej szlachty. Był przeciwnikiem przyjęcia przez Zygmunta III korony szwedzkiej. Był współtwórcą Unii Brzeskiej. Skarga został pochowany w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie gdzie jego płyta grobowa znajduje się przed wielkim ołtarzem, a krypta została udostępniona dla zwiedzających. 16 września 2011 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2012 Rokiem księdza Piotra Skargi.

   

Miasto Marki |

PM- Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Galeria

zdjecie: 51107
fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry